Čoskoro bude dostupná služba, ktorá občanom umožní online overiť svoje cestovné pasy

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| V poslednom období sme zaznamenali oznámenia občanov týkajúce sa problémov s načítaním cestovného pasu na niektorých letiskách.

Preverením bolo zistené, že niektoré cestovné pasy vydané medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023 boli vydané s malou odchýlkou zápisu údajov v čipe. V praxi to znamená, že niektoré automatizované hraničné prechodové terminály nedokázali načítať úplne všetky cestovné pasy. Následne boli cestujúci presmerovaní na fyzické kontrolné miesta, kde už boli cestujúci vybavení. Nedisponujeme informáciami o tom, že by cestujúci neboli prepustení k ďalšej ceste.

Prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a agentúry FRONTEX sme okamžite informovali zahraničné kontrolné orgány, aby nedošlo k narušeniu práv dotknutých občanov Slovenskej republiky počas ich ciest.

Všetky cestovné pasy vydané v uvádzanom období sú platné a umožňujú prekračovanie hraníc.

V súčasnosti analyzujeme presné počty dotknutých cestovných pasov. Zatiaľ sme identifikovali približne 30 000 takýchto pasov. Odchýlka bola zaznamenaná pri procese personalizácie (výroby) cestovných pasov v dôsledku chybného softvéru na strane dodávateľa.

Intenzívne pracujeme na službe, ktorá občanom umožní online overiť svoje cestovné pasy na základe uvedenia čísla dokladu, či patrí do skupiny dokladov, ktoré boli vyrobené s odchýlkou zápisu údajov v čipe. Jej spustenie plánujeme v čo možno najkratšom čase a bude verejnosti k dispozícii na webovom sídle Ministerstva vnútra SR. Verejnosť o spustení tejto služby, ako aj o ďalších krokoch, budeme informovať.

Po vykonaní celkovej analýzy budeme postupne posielať SMS alebo email dotknutým občanom s informáciou o možnosti bezplatnej výmeny takéhoto cestovného pasu s prihliadnutím na kapacitné a personálne možnosti oddelení dokladov a Národného personalizačného centra.

 

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prečítajte si aj: