Pravidelná linka autobusu do rakúskeho Hainburgu

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Miroslav Košírer /  Od 6.septembra 2022 opäť začala premávať autobusová linka 901 z Bratislavy do rakúskeho Hainburg an der Donau.

Po desaťmesačnej pauze je jej spustenie dobrou správou hlavne pre množstvo Slovákov žijúcich, alebo pracujúcich v rakúskom pohraničí. Na financovaní linky sa po dohode spolupodieľajú traja partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko. Linka 901 z Bratislavy odchádza spod Mosta SNP a do mesta Hainburg an der Donau jej trasa vedie rovnako ako v minulosti cez obec Wolfsthal.

Spoje premávajú od pondelka  do soboty prevažne v hodinovom intervale, v nedeľu každé dve hodiny. Bratislavská integrovaná doprava (BID) bude podrobne monitorovať záujem zo strany cestujúcich a spolu s partnermi prehodnotí možné doplnenie a zahustenie spojov. „Pomôže to odľahčiť preťažené cesty a v neposlednom rade je to aj ekologickejšie. Preto som rád, že zmluva umožňuje župe objednávať prímestskú autobusovú dopravu aj v tzv. „záujmovom území kraja“, čiže aj za hranicami kraja či dokonca štátu,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. „Rovnako máme záujem aj o obnovenie linky do Rajky, kde hľadáme partnera.“

Spojenie, ktoré malo tradíciu a opodstatnenie sa obnovilo aj zásluhou Hlavného mesta SR Bratislavy. Do rokovaní zapojilo spolkovú krajinu Dolné Rakúsko v rámci projektu s názvom „baum_cityregion“ (projekt Interreg VA SK-AT), čo je platforma spolupráce mesta Bratislava so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenlandsko. Nakoľko je v záujme susediacich krajín, aby prihraničná mobilita fungovala, po dohode Bratislava aj Dolné Rakúsko súhlasili so spolufinancovaním linky. Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora hlavného mesta SR Bratislavy: „Cezhraničnú linku tak budú môcť opäť využívať všetci, ktorí to dennodenne potrebujú, či už z dôvodov dochádzania za prácou či školou, alebo vo voľnom čase, napríklad v rámci výletov a nákupov.“

Starosta obce Wolfsthal Gerhard Schödinger, a súčasne poslanec dolnorakúskeho krajinského parlamentu hodnotí: „Táto cezhraničná autobusová linka je pre náš región záchranou – veľmi vítam, že vzniklo spoločné riešenie pre obnovenie autobusového spojenia v prospech všetkých v prihraničnom regióne.Veľké poďakovanie patrí našim partnerom na Slovensku, spolkovej krajine Dolné Rakúsko a tímu z baum_cityregion.“

„Po prvýkrát existuje cezhraničná autobusová linka financovaná spoločne Rakúskom a Slovenskom. To by mohlo v budúcnosti slúžiť ako vzor pre iniciovanie ďalších cezhraničných prepojení. Zväz dopravcov Region-Východ je otvorený ďalšiemu prehlbovaniu spolupráce s partnermi v Bratislave.“ dodal Michael Reinbacher, z rakúskeho Zväzu dopravcov Region-Východ (VOR).

Linka 901 je súčasťou IDS BK linka do Hainburgu je súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). „Rokovania o znovuobnovení linky 901 prebiehali za našej aktívnej účasti,“ povedal Matúš Kužel, generálny riaditeľ BID. Vďaka tomu môžeme integrovaný systém rozvíjať a skvalitňovať a prinášať čoraz lepšiu ponuku pre cestujúcich.“

Pre rakúske prihraničie je v IDS BK vytvorená nová zóna 190. Nakoľko sa jedná o medzinárodnú linku, kde je možné len cezhraničné cestovanie, cestovné lístky sú v predaji v kombinácii novej zóny spolu s bratislavskými zónami (100 + 101 + 190). Jednorazové lístky sú k dispozícii u vodiča autobusu alebo v aplikácii IDS BK. Električenku si cestujúci majú možnosť zakúpiť prostredníctvom aplikácie IDS BK alebo v pokladniach bratislavskej Autobusovej stanice NIVY.

“Spustenie našej novej medzinárodnej linky spájajúcej Bratislavu a Hainburg otvára ďalšiu kapitolu rozvíjania prímestskej autobusovej dopravy v regióne hlavného mesta Slovenska. Ambíciou spoločnosti ARRIVA je ponúkať ľuďom také dopravné služby, ktoré pružne reagujú na ich potreby pri zachovaní vysokej spoľahlivosti, bezpečnosti a komfortu. Len vtedy sa z vodičov áut stanú spokojní cestujúci verejnej dopravy,” povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku. Všetky aktuálne informácie a cestovné poriadky nájdu cestujúci na webe idsbk.sk alebo na webe dopravcu.

V prípade potreby odporúčame cestujúcim obrátiť sa na Infocentrum IDS BK e-mailom na adresu: info@idsbk.sk alebo telefonicky: 0948 102 102.

Foto: Miroslav Košírer

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prečítajte si aj: