Vrátime sa aspoň k cestovaniu po kontinente?

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Najvýraznejšie a najobmedzujúcejšie opatrenia súvisiace s elimináciou šírenia koronavírusu boli zrušené a leto sa blíži. Je teda pochopiteľné, že sa ľudia zaujímajú o letné dovolenky a to, či na ne budú môcť vycestovať. A samozrejme kam bude vycestovanie vrátane návratu možné.

Najväčším rizikom šírenia nielen koronavírusu, ale každej nákazy, sú medzinárodné tranzitné letiská na ktorých sa v priebehu dňa a vlastne stále stretajú ľudia skutočne zo všetkých kútov sveta. Práve tu je možné infikovanie a roznesenie infekcie v horizonte hodín kdekoľvek na Zemi.

S najväčšou pravdepodobnosťou leto bude netrpezlivými ľuďmi „rozcestované“ a najviac ako obyčajne smerom do Chorvátska. Hlavne dovolenky chtiví ľudia pravdepodobne uprednostnia oddych pred rizikom nákazy a hlavne opätovného prinesenia možno aj nových mutácií do populácie. Nestálo by za úvahu aj tento rok cestovanie na dovolenky obmedziť na minimum, aby sme možno už o rok cestovali bezpečne a po celom svete?

Nateraz to vyzerá tak, že s expedíciami na ktoré sme boli zvyknutí pred koronou, si ešte počkáme. Minimálne destinácie ako Irán, Izrael, Náhorný Karabach, ale aj Ruská federácia a možno dokonca aj Gruzínsko, Arménsko a Ukrajina budú vzhľadom na politickú a bezpečnostnú situáciu v navštevovaní problematickejšie.

Takže možno exotika, pravdepodobne Bulharsko, Rumunsko s fajn plážami pri Čiernom mori a pomerne určite Chorvátsko pri Jadrane.

Zatiaľ dúfame v možnosť vycestovať na Balkán, kde je možné objavovať  nové miesta vždy.

Medzi novinky vydražené v aukciách v Českej republike patrí vlajka medzinárodne  neuznaného štátu Liberland, ktorý sa nachádza na ploche cca. 7 kilometrov štvorcových medzi Chorvátskom a Srbskom na západnom brehu Dunaja, blízko obcí Zmajevac a Bački Monoštor v bažinatej oblasti Dunaja medzi Srbskom a Chorvátskom. To nás láka, nejde o dlhú cestu a tak sa dá predpokladať, že návšteva tohto „štátiku“  formálne vyhláseného  Čechom    Vítom Jedličkom  môže byť lákadlom (aspoň pre nás) najbližších mesiacov.

Pozor! Vstupu na územie Liberlandu bránia bezpečnostné zložky Chorvátska aj Srbska.

liberland-brochure

Za pokus by stála delta Dunaja z Rumunskej strany s návštevou tzv. „nultého kilometra“ v Suline, ale aj výjazd do Sarajeva v Bosne a Hercegovine, ak to situácia dovolí.

V každom prípade je potrebné zamyslieť sa, či predsa len ešte túto sezónu neobetovať a neriskovať infikovanie sa dnes možno ešte netušenými mutáciami vírusu, ktoré práve letné dovolenky na Slovensko môžu priniesť a urobiť nám z jesene a zimy ďalšie „peklo v izoláciii“.

Ak teda dovolenka, tak určite s výraznými obmedzeniami, najlepšie po očkovaní a aj to v krajinách považovaných za bezpečné.

6 KOMENTÁRE

  1. Oplatí sa dávať sviniam perly pán Majko? Bude reportáž z Iránu? Cestujem s vami po svete ale len cez fotky a prstom na mape. Je to asi tak aj tento rok bude bez dovoleniek.

  2. Anonym 16. mája 2021, 13:41 – clanok skutocne nie je urceny vsetkym citatelom, no s tym pocitam uz vzdy pri pisani.

    Niektori citatelia su schopni ZIAL pochopit len obrazky a to len tie, ktore sa im spajaju s najcastejsie na nete pozeranou tematikou.

  3. Mali sme v pláne Izrael, ale vyzerá že to nebude asi tak skoro…zasa sa tam začali medzi sebou sekať. Ale vždy sa to nejako ukľudnilo, tak dúfame že na jeseň tam vyrazíme.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prečítajte si aj: