Toto nie je z koncentračného tábora, toto je fotografia z nášho socializmu, keď sme s piesňou na perách budovali svetlé zajtrajšky.

Toto nie je z koncentračného tábora, toto je fotografia z nášho socializmu, keď sme s piesňou na perách budovali svetlé zajtrajšky.😢🥺😪 Zdroj: FB – – – Niekedy je skutočne ťažké bežnému človeku nezaujímajúcemu sa o novodobú históriu vysvetliť, prečo bol socializmus zlý, krutý a totalitný režim a čím bol odlišný od súčasnej doby. Hlavne pri zahlcovaní sociálnych sietí propagandou a odsudzovaním západných hodnôt a naopak vychvaľovaním východu a teda toho, čo nás po desiatky rokov doslova ubíjalo a  systematicky likvidovalo. Niekedy však stačí jednoduchý a výstižný príspevok jedinca s fotografiou hovoriacou viac, ako tisíce slov… Poznanie našich novodobých dejín z relevantných zdrojov je dôležité hlavne pre mladú generáciu, ktorá reálny socializmus a zverstvá v ňom  nikdy na “vlastnej koži” nepocítila. Prijímajúc skreslené informácie mladí ľudia tak môžu nadobudnúť dojem, že v socializme bolo skutočne všetko zadarmo, ľudia mali kvalitnú a lacnú stravu, dostatok tovaru v obchodoch, pohodlné a kvalitné bývanie, zdravotnú starostlivosť na svetovej úrovni – proste že za bolševika sme tu mali raj na Zemi. Nie, nie nebolo tomu tak. V skutočnosti to bol zločinecký režim potierajúci základné ľudské práva a vraždiaci vlastných občanov. Aj spoznanie pravdy o socializme nás viedlo k vydraženiu originálnych komponentov tzv. “Železnej opony” zo štátnej hranice pri Znojme, ktoré čakajú na kompletizáciu a osadenie pri štúdiu vo vlastných priestoroch v Seredi. Do tohto projektu sme išli preto, aby sme si uctili pamiatku stoviek zavraždených a uväznených ľudí, ktorí nechceli nič viac, ako žiť v inom štáte napr. preto, aby nebolo potláčané ich politické presvedčenie, náboženské vyznanie a sloboda jednotlivca.   Ako sme písali už v tomto článku originálne fragmenty Železnej opony sme boli zobrať osobne v pohraničnej dedinke neďaleko Znojma. Zoznámili sme sa s človekom skutočne reálne slúžiacim na štátnej hranici ČSSR zo západu, teda s pohraničiarom, ktorý mal zabezpečiť že “NEPROJDOU”… O morálnej rovine úloh pohraničiara stanovených mu ako vojakovi ZS v tomto článku diskutovať nebudeme, nie je to témou práve tu a práve teraz. Pozrime sa ale na to, čo pri správnom a objektívnom zhodnotení danej doby môže deťom umožniť vytvorenie si názoru na totalitu a režim, ktorý bol v ČSSR. Môže tomu pomôcť múzeum, ktoré vo svojom dome vytvoril. Tu je malý pohľad do neho. – V pamätnej izbe má bývalý pohraničiar malé, no veľmi dobre originálnymi historickými  vecami vybavené múzeum. Práve od tohto socialistického pohraničiara sme  vydražili originál tabule z hraníc a dva originálne drevené stĺpy s ostnatým drôtom z tzv. “Železnej opony” nachádzajúcej sa na štátnej hranici idúcej asi 100 m za záhradou pohraničiara. Fotografie zo súkromného  múzea pri Znojme: Ďakujem autorovi statusu na sociálnej sieti za výstižný text, ktorý sa hodil za nadpis tohto materiálu.]]>

Total
0
Shares
6 komentáre
 1. Takže ľudia z Mexika keď budú protizákonne prekračovať hranice tak americká armáda ich bude čakať s otvorenou náručou ?
  Na internete je kopa dokumentov ako americka pohraničná stráž strieľa do ľudí ktorí prekračujú hranice cez rieku a následne mŕtve telá odnáša rieka….
  Demokracia a socializmus slovíčka pre blbov ale realita je inde

 2. Vyvrazdili cely indiánsky kmeň Zobrali im územie a nič sa nedeje Sú to hrdinovia o tom napíš A nie o socializme kde chodili ženy do dôchodku 55 r žiadne drogy a pohl chorôb bezdomovci zadlženosť občana 10000e na osobu mafia politická Ó tom co nepíšeš nestras tie deti nebolo to také zlé každá vláda si robí poriadok v radach

 3. Nebudem ten režim obhajovať, to určite nie. Ale tí ľudia, ktorí takto na hranici skončili, presne vedeli čo ich čaká ak im na to prídu. Každý jeden dopredu vedel čo riskuje a mal to vo svojich rukách. Ale ako sa mohli proti agresii brániť obyvatelia Iraku, keď im tam vtrhla US army? Tí moc na výber nemali. Pardon, odcudzujem západné hodnoty?

 4. Anglicko Francúzsko slávny západ nám nepomohol a zradil Slovensko proti Nemecku len Rusi nám navrhli pomoc ktorú sme odmietli Keby ze naši dedkovia vedia za akú politickú zlodejsku bandu bojujú tak sa mohly na to vysrať

 5. A? Bolo to protizákonné, strieľali po nich. V USA sa s tým tiež nepárajú. Ani na žiadnej inej stráženej hranici. Kecajte si čo chcete, osierajte býv. režim ako chcete, ale dnes páni demokrati a kapitalisti nie sú schopní udržiavať ani len to, čo sa za komunizmu postavilo. A o nejakom poriadku a dodržiavaní zákonov, či bezpečnosti pre občanov v Európe ani nehovorím. Vo Francii sa už otvorene hovorí o hrozbe občianskej vojny, lebo idiot Macron podporuje to, začo nielen franc. vojaci obetovali život. A bohužiaľ neschopných idiotov a darmožráčov je plný nielen slovenskí ale aj europarlament. Hrozím sa budúcnosti Európy, keď nás naďalej povedú neschopní idioti ako doteraz.

 6. Najradšej mám,keď mi títo zbohatli a zblbnuti.novinari,či kto to písal,budú presvedcovat,ako zle som žil.Zili sme normálne,boli sme obyčajný ľudia,pracovali sme,študovali sme a mali sme svoje sny ,túžby a smutné a aj radostné chvíle.Nebolo samozrejme všetko ako by malo byť,ale to len kvôli ľuďom,ktorých je aj dnes habadej a strpčuje svojmu okoliu život .V každom prípade,bola väčšia súdržnosť a ľudskosť v ľuďoch.Neviem,čo stále porovnávate,každá doba má svoju špecifikú,a teraz je hnusná doba .Takže takto.
  .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predch. článok

Téma havárie v Černobyle – Чорнобиль vďaka médiám a filmu už nie je tabu