Keď sme nemuseli sedieť doma… – Ruská federácia, Калининград – Kaliningrad 2019

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Z poľského Gdaňska sme autobusom vyrazili smerom na Litvu. Prešli sme štátnu hranicu Ruskej federácie do Kaliningradskej oblasti a smerovali sme do Kaliningradu – Калининград. Cesta trvala snáď štyri hodiny, z čoho sme na hraniciach strávili asi pol hodinu. Samozrejme, že si nás Ruskí policajti skontrolovali. A znovu sme z autobusu videli ploty oddeľujúce Rusko od Európskej únie. Áno, aj ostnatý drôt a áno na spôsob u nás počas totality tak neslávne známej Železnej opony. Ostnatné drôty boli totiž vysunuté a obrátené smerom do vnútra stráženej krajiny, teda tak, aby sa z nej nedalo ujsť…

Ak niekto čaká zaostalú krajinu či mestá, mýli sa. Sme v Európe a Kaliningrad je moderné mesto na brehu Baltického mora. Kaliningradská oblasť je oddelená od ostatného územia Ruskej federácie a to Pobaltskými krajinami a Bieloruskom. V čase našej návštevy bola pre nás vízová povinnosť výrazne zjednodušená, čo uľahčilo cestu do tohto zaujímavého mesta, ktoré pri ceste na sever určite odporúčame navštíviť.

Cestu sme naplánovali tak, aby sme priamo v Kaliningrade prespali dve noci. Neriešili sme hotel, ale ubytovanie v súkromí a to v byte. Dobrá voľba! Mali sme výborné ubytovanie a na požiadanie radi odporučíme odovzdaním kontaktu na domácich.

Ubytovanie (byt v bežnej bytovke) bolo priamo v centre mesta a blízko obchodov, ale aj kaviarní a reštaurácií. Práve výborná poloha ubytovania nám umožnila bez zbytočného zdĺhavého cestovania počas nasledujúceho dňa vidieť maximum zaujímavostí Kaliningradu.

Po krátkom zorientovaní sa po okolí, sme si sadli do atraktívnej reštaurácie na výbornú večeru. Tak rozmýšľame, koľko bežných ľudí si dovolí reštauráciu navštevovať pravidelne, keďže ceny nepovažujeme sa nízke. Opačne. Na RF sú pomerne vysoké čo však neznamená, že sa nenajeme. Len sme  hlavne na Ukrajine zvyknutí jesť podstatne lacnejšie.

Druhý deň pobytu v Kaliningrade si prezeráme centrum mesta a prístav, v ktorom nastupujeme na vyhliadkovú plavbu loďou. Pohľad na mesto z rieky či mora je vždy iný a podstatne atraktívnejší. Človek vidí to, čo by z brehu nevidel…

Večer do postele líhame unavení, no presvedčení o správnosti rozhodnutia ísť práve do Kaliningradu.

Ubytovanie opúšťame pomerne skoro ráno a do Gdaňska sa presúvame opätovne autobusom. Tu nastupujeme na vlak, ktorým cez Gdyňu a Sopot ideme na poloostrov Hel. To bude paráda. Videli sme a počuli, že práve Hel je atraktívny aj na letnú dovolenku. My síce v lete necestujeme, no predstavivosti sa medze nekladú. Veríme, že Hel zaujme aspoň tak, ako Ruská enkláva v podstate v srdci Európskej únie.

Ale o tom už v ďalšej časti reportáže.