Betlehem (בית לחם , بيت لحم) mesto Dávidovo. Miesto narodenia Ježiša Nazaretského

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

V období Vianočných sviatkov stále viac aj nie zrovna veriacich ľudí ľudí rozmýšľa, kde má sviatok pôvod a čo je vlastne jeho podstatou.

Pri našich cestách po svete sme dva razy nevynechali ani návštevu  Jeruzalema v Izraeli a Betlehema ležiaceho na Západnom brehu Jordánu v Palestíne.

Autobusom sme sa viezli cez mimoriadne strážené hranice do Izraela a to popri snáď 10 m vysokom železobetónovom múre oddeľujúcom Izrael od Palestíny. Znovu sme prešli miestami, ktoré sú oddelené múrom pre politické a náboženské rozdiely vnímania sveta.

Znovu sme videli miesta sväté stovkám miliónov ľudí po celom svete, kam sa ale drvivá väčšina z nich reálne nikdy nedostane.

Prinášame fotoreportáž z dvoch ciest do Betlehema a to z rokov 2011 a 2013. A veríme, že sa sem niekedy ešte vrátime…

– – –

Betlehem (arab. بيت لحم Bajt Lahm, hebr. בית לחם Bet lechem) je mesto na Západnom brehu Jordánu 8 kilometrov južne od Jeruzalema. Žije tu asi 30 000 obyvateľov a je hlavným mestom betlehemského guvernorátu Palestínskej samosprávy a centrom palestínskeho cestovného ruchu a kultúry.

Tóra označuje Betlehem ako mesto Dávidovo, v ktorom bol korunovaný za kráľa Izraela. Novozákonné evanjelia označujú Betlehem ako miesto narodenia Ježiša Nazaretského. V meste sídli jedna z najstarších kresťanských komunít na svete.

Zdroj: Wikipedia

– – –

Cesta z Jeruzalema (Izrael) do Betlehema (Palestina) v roku 2011:

Cesta z Jeruzalema (Izrael) do Betlehema (Palestina) v roku 2013: