Od pondelka sa menia pravidlá na hraničných priechodoch

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| Susedné krajiny Poľsko, Maďarsko a Rakúsko budú od 16. novembra 2020  na základe novej metodiky ECDC zaradené do zoznamu tzv. červených krajín. Kontrolu dodržiavania nových povinností uvedených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva  Slovenskej republiky k povinnostiam osôb po vstupe na územie SR budú na hraniciach vykonávať príslušníci Policajného zboru. Tieto kontroly budú náhodné so zameraním najmä na čas, kedy bude hranicu prekračovať najviac osôb. Slovenská  republika zatiaľ nepristúpila k zatvoreniu  hraničných  priechodov.

Pre osoby vstupujúce na územie Slovenskej republiky od 16. novembra 2020 od 07:00 h  z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska bude platiť:

–           povinnosť zaregistrovať sa na web stránke http://korona.gov.sk/ehranica, najneskôr pri  vstupe,

–           povinne  ísť do  izolácie  v domácom prostredí (do doby získania  negatívneho  výsledku  RT PCR testu na ochorenie Covid-19;  ak  výsledok testu  nezískajú  a priebeh izolácie je bezpríznakový, tak izolácia končí  dovŕšením 10. dňa).

–           nákladná  doprava bude prekračovať  vnútorné  hranice bez obmedzenia,

–           tranzit bude povolený  za podmienky prejsť územím  do  8 hodín bez zastavenia, okrem čerpania PHM.

Alternatívne k povinnostiam registrácie a izolácie sa môžu osoby preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín vykonaným v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky.

Aktuálne platná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky stanovuje aj určité výnimky z týchto pravidiel. Jednou z takýchto výnimiek je aj výnimka pre tzv. pendlerov, ktorým odporúčame mať so sebou vyplnené a potvrdené tlačivo od zamestnávateľa o tom, že pracujú na území susedného štátu. Vzor takéhoto tlačiva je v prílohe aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, resp. na ich internetovej stránke.  Pri  pendleroch, teda osobách  dochádzajúcich  do  zamestnania bola zrušená  vzdialenosť 30 km od otvoreného  hraničného priechodu.

Zároveň informujeme, že od 16. novembra 2020 sa už nebude vykonávať na vonkajšej hranici s Ukrajinou testovanie osôb vstupujúcich na územie Slovenskej republiky antigénovými testami.

Pripomíname, že pri  nedodržaní   podmienok uvedených  vo  vyhláške  Úradu  verejného  zdravotníctva hrozí  udelenie pokuty do  výšky až  1659 € a na mieste do  1000€.

Vzor tlačiva  PENDLER: tu: Tlačivo PENDLER_13112020

 

 

 

 

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prečítajte si aj: