Posledný občan Sovietskeho Zväzu alebo tiež „sovietska kozmonautická anomália“

Odporúčame vám

spot_img
spot_img
spot_img

Sergej Krikalev je nazývaný Posledným občanom Sovietskeho Zväzu alebo tiež „sovietska kozmonautická anomália“. Do vesmíru odišiel ako sovietsky kozmonaout v rakete Sojuz. Pripojil sa k stanici MIR.
Keď sa Sovietsky zväz rozpadol, bol vo vesmíre a sledoval zrútenie ZSSR prakticky online. A keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 rozdelil na 15 samostatných štátov, Krikalevovi bolo povedané, že sa nemôže vrátiť domov, pretože krajina, ktorá mu prisľúbila, že ho vráti domov, už neexistuje. Keď zdesený žiadal hovoriť s veliteľstvom vesmírnych letov, bolo mu povedané, že na jeho vrátenie na Zem nie sú peniaze. O mesiac neskôr dostal rovnakú odpoveď: kontrola misie ho požiadala, aby tam zostal o niečo dlhšie. Uplynul ďalší mesiac, ale nič sa nezmenilo. Nakoniec bol na obežnej dráhe dvakrát dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Jednoducho ho odmietli priviesť späť. Keď sa 25. marca 1992 vrátil, pristál prakticky v cudzej krajine v meste Arkalyk v Kazachstane
PIKOŠKY: Mesto, kde žil, sa už viac nenazývalo Leningrad – namiesto toho sa stalo Petrohradom. Kým vo vesmíre obiehal približne 5 000 krát okolo Zeme, územie jeho vlastnej krajiny sa zmenšilo o viac ako 5 miliónov kilometrov štvorcových. Komunistická strana Sovietskeho zväzu, ktorá v krajine vládla 70 rokov, prestala byť politickým monopolistom a namiesto toho bola len jednou z mnohých strán. Jeho mesačný plat 600 rubľov, ktorý sa v čase jeho odchodu do vesmíru považoval za dobrý plat pre vysokopostaveného vedca, bol znehodnotený. Teraz vodič autobusu zarobil dvakrát toľko.
Výraz tváre kozmonauta po pristátí v Kazachstane hovorí za všetko.
Zdroj: FB

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Prečítajte si aj: