Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 16. 8. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Referendum vo Veľkej Británii môže prebudiť nenažratých politikov v Bruseli

Miloš MajkoDátum28. 06. 2016 21:35:40TémaCestovanie
200

Článok bol prvý raz uverejnený dňa:  24. 06. 2016 21:12:39  tu:  http://www.reporter24.sk/clanky/referendum-vo-velkej-britannii-moze-prebudit-nenazratych-politikov-v-bruseli/

Čo spôsobí prípadný odchod Veľkej Británie z EÚ, si ľudia väčšinou nedokážu ani len predstaviť

Dnes sa svet dozvedel to, čoho sa obával, no akosi do poslednej chvíle si to nechcel pripustiť - obyvatelia Veľkej Británie a Severného Írska sa v referende rozhodli opustiť Európsku úniu. Nazvalo sa to BREXITOM a aj keď v referende nebolo rozhodnuté príliš veľkým rozdielom výsledok je jednoznačný a všetci sa tvária akože definitívny. Myslím si však, že tomu tak nie je. Väčšina hlasujúcich totiž ani dobre nevedela o čom referendum je a vyzerá to tak, že podľahli najmä  intenzívnej kampani populistických síl požadujúcich opustenie EÚ Britániou. Prečo to tvrdím? Nuž väčšinové obyvateľstvo viacmenej všetkých krajín sa správa pomerne šablónovito a verím tomu, že aj u nás či v inej krajine by situácia možno dopadla obdobne. Populisti sú totiž v neskutočnej výhode, sľubujú nesplniteľné, hlavne že sa to dobre počúva. Apropó ako u nás? Na internete, teda hlavne sociálnych sieťach, už od rána registrujem príspevky a aktivity rôznych ľudí, ktorí v tomto kroku Veľkej Británie vidia šancu pre seba uspieť v demagógiách a zaujať presadzovaním jednoduchých riešení zložitých problémov. A to vždy býva veľmi, veľmi nebezpečné. Nebudem hľadať množstvo príspevkov, vyberiem len tieto dva:

Veľká Británia hlasovala ZA odchod z EÚ.

Bruselský domček z kariet sa začal rúcať a to je výborná správa pre Slovensko.

Briti majú plné zuby diktátu zvonka. Nenechali sa zastrašiť mediálnou masážou a povedali, že sloboda a nezávislosť je viac, než rast akéhosi HDP. Thank you for vote, United Kingdom!

Jozef Ružinkovič
Jozef Ružinkovič Zdravý rozum v Británii zvíťazil,už len si vydupkať referendum aj u nás a bude to super
 
 
Nebudem obsah príspevkov nazývať propagandou, každý si musí urobiť svoj názor. Hlavne čo ma na obsahu zaujalo sú nulové argumenty, ale zato jasné vízie. V prvom príspevku jeho autor tvrdí, že nezávislosť je viac ako rast akéhosi HDP, bez toho aby svoje tvrdenie akokoľvek podložil. Ja zastávam názor, že sa dá a v globalizovanom svete je nevyhnutné skĺbiť potrebnú nezávislosť s rastom HDP a dokonca aj členstvom v Európskej únii. 
V obidvoch príspevkoch sa hovorí o zdravom rozume v súvislosti s referendom u nás. No a samozrejme očakávaným výsledkom preferujúcim vystúpenie Slovenska z EÚ. Otázkou je, aké skúsenosti, vedomosti a prehľad majú autori týchto a obdobných príspevkov. Zaujímavé by bolo vedieť, nakoľko majú precestované iné krajiny ako Slovensko, či majú prehľad v prepojenosti ekonomík krajín v EÚ, či vedia čo by opustenie EÚ Slovenskom znamenalo - tentokrát však nie pre úniu ale pre samotné Slovensko.
S obľubou zvyknem polopatisticky používať prirovnanie, že "Londýnske metro denne prepraví viac pasažierov, ako má Slovenská republika obyvateľov". Nech sa toto porovnanie zdá akokoľvek zvláštne, je žiaľ pravdivé. Slovenská republika je tak malá a z globálneho hľadiska bezvýznamná krajina s ekonomikou závislou na vyspelých krajinách EÚ, až si dovolím tvrdiť, že bez EÚ by sme mali životnosť v dobrom prípade niekoľko mesiacov. Krach ekonomiky by bol s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchly, čo by malo dopad hlavne na úplne bežných ľudí, ktorí dnes síce nezarábajú žiadne horibilné finančné prostriedky, no sú zamestnaní a majú z čoho žiť. Odchod Slovenska z EÚ by dosť určite viedol k výrazným obmedzeniam zo strany investorov a súčasných najväčších zamestnávateľov na Slovensku, ktorými sú Volswagen, Peugeot, Kia a na nich naviazané subdodávateľské firmy.  Slovensko ako také z geopolitického hľadiska nie je v pozícii, aby si vyberalo, dnes vidíme, že dokonca aj plynovodmi a ropovodmi je možné "nespokojné, alebo nestabilné" krajiny obísť a tým ich pripraviť o nemalé zdroje príjmov. Napriek opätovne významne politicky rozdelenému svetu sa veľmoci nedohadovali, nedohadujú a nikdy ani dohadovať nebudú s krajinami ako je Slovensko ale jedine medzi sebou. Na základe osobného poznania a skúseností si dovolím povedať, že Slovensko má momentálne budúcnosť jedine v Európskej únii. Aby som bol však objektívny, som si istý, že nie v tak fungujúcej resp. nefungujúcej ako je tá súčasná.
Európska únia ako nápad a model je výborným projektom, no tak ako nám degenerujú demokraciu, slobodu a naše práva volení zástupcovia už na úrovni najnižších samospráv, zdegenerovali aj túto dobrú myšlienku volení politici len o niečo vyššie. V Bruseli sú desaťtisíce mimoriadne dobre platených nielen politikov ale aj úradníkov, ktorí s výhodami udelenými im prakticky doživotne jednoducho nemôžu mať predstavu o tom, ako žije obyčajný človek niekde v Seredi, Trenčíne či Banskej Bystrici a už vôbec nie niekde na oravskej dedine či na východnom Slovensku. Títo ľudia pre svoju záchranu a dokázanie vlastnej nenahraditeľnosti chŕlia jednu nezmyselnú normu za druhou, neuvedomujúc si aký dosah ich nariadenia majú v praxi. Totiž nariaďovať niečo, resp. nariadenia aplikovať v praxi v krajinách kde je minimálny dôchodok vyšší ako sú u nás mimoriadne dobré menežérske platy je mimoriadne náročné a pre občanov zaťažujúce.
Vidím to tak, že Európska únia resp. jej politici dostali s prepáčením dobrú po papuli a Británia je vážnym varovným prstom, ktorý by mal v prvom rade slúžiť na sebareflexiu politikov EÚ a návrat únie k pôvodným hodnotám a zásadám na ktorých vznikla. Myslím si, že si spoločnosť ako taká vyžaduje vážny reštart a práve súčasná situácia k nemu dáva výbornú a jedinečnú šancu.
Čo sa týka Veľkej Británie si myslím že nastane prebudenie sa z prvotného ošiaľu a aj priznanie populistických politikov že v kampani za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ klamali donúti kompetentných hľadať spôsob ako rozhodnutie zvrátiť. Možno to bude nové referendum, možno zorganizovanie odporu tých, ktorí si uvedomujú následky pre Veľkú Britániu vyplývajúce z jej odchodu z EÚ a možno pád britskej libry či odchod centrál najväčších svetových bánk a firiem z Londýna. Ťažko hovoriť, to ukáže podľa mňa nie ďaleká budúcnost.
 
- - -
Aktuálne sme urobili telefonický rozhovor s Tomášom Vojtechom, Slovákom žijúcim najskôr 12 rokov v Grécku a teraz viac ako 5 rokov vo Veľkej Británii. Rozhovor prinášame pod týmto článkom.

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárgulak 06-08-2018 19:05:35:
Na 100. výročie VOSR do Petrohradu. - Posledné dve až 3 miesta!

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign