Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 29. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Irán zaujal, očaril a prekvapil zároveň. Časť II. - pravdivo a bez predsudkov

Miloš MajkoDátum15. 08. 2019 11:15:31TémaCestovanie

Niekedy v lete v roku 2018 sme urobili prvé stretnutie k tohtoročnej ceste do Iránu. Niežeby sme Irán nepovažovali za zaujímavú destináciu už skôr, ale letenky neboli za takú cenu, ktorá by bola zásadnou motiváciou k zaradeniu presného dátumu cesty do cestovateľských plánov.

Práve koniec leta roku 2018 priniesol zaujímavú akciu Ukrajinských aerolínií, preto sme neváhali. Letenky sme okamžite kúpili - čo na tom, že let sa mal uskutočniť viacmenej o rok, teda na prelome júla a augusta 2019.

Následne sme cestu na relatívne dlhý čas vypustili a venovali sme sa aktuálnym expedíciám.

Začiatok roka 2019 sa však niesol v plánovaní, čo v Iráne navštívime a na akú dlhú dobu. Práve toto bolo dôležité v súvislosti so zabezpečením transferov nevyhnutných k realizácii našich cestovateľských plánov. Situácia bola náročnejšia aj vzhľadom na to, že celá skupina nemala letenky na jeden termín a v Iráne sme sa teoreticky pobytom prekrývali iba dva dni. Plány oboch skupín - skupina prvá o počte 3 členov, s odletom do Kyjeva 25.7.(jeden 26.7.) a o deň neskôr do Iránskeho Teheránu a skupina druhá o počte ľudí 4, s odletom do Kyjeva 29.7. a o deň neskôr do Iránskeho Teheránu - sa teda výrazne líšili a preto od prvopočiatku bola trasa, ale vzhľadom na skutočný čas pobytu v krajine aj dĺžka jednotlivých zastávok úplne rozdielna. Skupina jedna vsadila na hlavné mesto Teherán a v súčasnej dobe  (aspoň podľa médiami prinášaných informácií) mimoriadne rizikovú oblasť, tzv. červenú zónu Perzský záliv a skupina druhá sa zamerala viac na historicky zaujímavý a pamiatkami posiaty centrálny Irán a to mestá Shiraz, Isfahán, Jazd a samozrejme rovnako ako my, hlavné mesto Teherán.

Obidve skupiny využili zaujímavú cenu leteniek od spoločnosti Ukrajine Airlines, i keď v odlišných termínoch. Zabezpečili si individuálnu prepravu do Kyjeva leteckými spoločnosťami Ryanair a Wizair. Skupina prvá na prepravu v Iráne vzhľadom na vzdialenosť využila služby vnútroštátnej Iránskej leteckej spoločnosti Mahan Air a skupina druhá využila hlavne nočné vlaky, autobusy a maršrutky.

Na jar a hlavne začiatkom leta sa bezpečnostná situácia vzhľadom na hroziaci ozbrojený vojenský konflikt medzi USA a Iránom výrazne zhoršila. Niektoré ambasády z Iránu stiahli svojich diplomatov a niektoré krajiny pristúpili k sťahovaniu aj svojich občanov, hlavne z ohrozených oblastí. Napriek tomu sme od zámeru navštíviť Irán neustúpili a prostredníctvom agentúry špecializovanej na zabezpečovanie víz sme Iránsku ambasádu požiadali o vydanie turistických víz na dobu nášho pobytu. Asi 10 neistých dní čakania a 150 Eur zaplatených agentúre bol pre väčšinu skupiny na prekvapenie výsledok pozitívny a víza sme dostali na jeden mesiac/ jeden vstup do krajiny. Jeden z členov prvej skupiny sa spoliehal na získanie víz priamo na letisku v Teheráne po prílete a jedenému členovi druhej skupiny bolo udelenie víz zamietnuté z dôvodu jeho pracovného pomeru v spoločnosti so sídlom v krajine, ktorú vláda Iránu nepovažuje za priateľskú.

Cesty sa teda nakoniec uskutočnili dve, presne podľa plánu, aj keď jeden z členov našej skupiny nakoniec vycestoval len do Kyjeva odkiaľ sa následne vrátil domov.

Čitatelia cestovateľského portálu NaExpediciu.sk sa teda už onedlho v niekoľkých častiach dozvedia mimoriadne veľa informácií o krajine, ktorú väčšina z ľudí hlavne na základe mimoriadne negatívnej propagandy a do veľkej miery nepravdivo podávaných informácií médiami odsúdila skôr ako ju navštívila.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign