Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 1. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Human BodyThe Exhibition Bratislava - áno, či nie?

Miloš MajkoDátum06. 08. 2017 18:24:06TémaAKTUALITY

Ďalšou témou rozoberanou verejne hlavne na sociálnej sieti, je  výstava mŕtvych tiel Human BodyThe Exhibition  vracajúca sa na Slovensko. Zaregistroval som videoblog  Vladimíra Palka, ktorý sa pýta, či by ste „vystavili svoju mŕtvu  matku stiahnutú z kože?“. Nuž, príliš náročná otázka na občanov krajiny v srdci Európy, ktorí neboli o toto požiadaní  a dosť pravdepodobne ani nikdy nebudú.

Túto výstavu som videl osobne snáď pred  10 rokmi a to v Prahe. Konala sa v reprezentačných výstavných priestoroch  v centre mesta, bol na ňu zakázaný vstup deťom a z môjho pohľadu sa jednalo skôr o vzdelávaciu výstavu, ako atrakciu. Musím povedať, že na exponáty mimoriadne citlivo nainštalované v temných miestnostiach  výborne nasvietené a popísané zrozumiteľnými textami, sme s manželkou hľadeli s obdivom a úctou voči životu a prírode, ktorá niečo tak dokonalé, ako ľudské telo dokáže vytvoriť.

Priznávam sa, nie som veriaci a tak z iných rozmerov a pohľadov toto neposudzujem.  Rešpektujem oznam usporiadateľa, že na výstave sú vystavené výlučne telá ľudí, ktorí sú vystavení s ich súhlasom daným pred smrťou, resp. so súhlasom pozostalých. Nespochybňujem to a neskúmam ani pravdivosť tohto vyhlásenia, pretože na to jednoducho nemám možnosť. Som si však istý, že sú na svete desiatky tisíc ľudí, ktorí by neváhali svoje telo po smrti poskytnúť na tento účel z dôvodov vedeckých, ale aj  náučných pre skutočne tú najširšiu  verejnosť.

Za mimoriadny výdobytok slobody a demokracie  súčasnej  doby považujem možnosť  organizovať takúto výstavu a zároveň ale aj možnosť proti jej organizácii kultivovaným spôsobom vyjadriť protest. Tak, ako účel výstavy propagovať, ako ho rovnako aj haniť. Dôležité je, aby sa všetko odohrávalo v rámci slušnosti a platných zákonov. Aj o tom je podľa mňa totiž demokracia.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign