Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 23. 4. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Expedícia na vulkány Vesuv, Volkano, Stromboli a Etna.

Miloš MajkoDátum02. 02. 2020 23:51:02TémaAKTUALITY

Po prvý raz som na sopku vystúpil krátko po ´89-tom roku, kedy sa nám otvorili hranice a cestovanie smerom na západ sa stalo dostupným pre všetkých ľudí, ktorí cestovať mali záujem.

V 1995 roku sa štyridsať ľudí prevažne z Galanty a okolia rozhodlo absolvovať  1. Slovenskú expedíciu po štyroch vulkánoch Európy. A nebol to zájazd seniorov, ale regulérna expedičná cesta s odborníkom vulkanológom majúcim osobné skúsenosti s jednou z najväčších erupcií vulkánu Etna z roku  1992. Expedícia si dala za cieľ výstup ku kráterom sopiek Etna (Sicília) a Stromboli (ostrov Stromboli zo súostrovia Lipari) a zostup do krátera sopky  Vesuv (pri Neapole) a Volkano (ostrov  Volkano z Liparského súostrovia).

Na presun sme použili autobus KAROSA a počas dvoch týždňov sme spali vonku pod stanmi, resp. na Sicílii priamo “pod širákom”.

Expedícia sa zapísala do cestovateľských dejín ako významný krok k spoznávaniu dovtedy pre nás nedostupných, no mimoriadne zaujímavých  miest Európy. A to nie klasických dovolenkových vtedy obľúbených  destinácií ako Bibione, Rimini či pobrežie Španielska, ale unikátne prírodné výtvory – vulkány.

V súčasnej dobe plánujeme zopakovanie tejto expedície prakticky po štvrť storočí. Expedíciu plánujeme vykonať po trase  Slovensko – Rakúsko – Taliansko a to s prvým výstupom na sopku Vesuv pri Neapole. Predtým sa samozrejme zastavíme v Ríme. A neobídeme ani historické Pompeje zasypané popolom pri masívnej erupcii Vesuvu v roku  79. n.l.

Podľa rozhodnutia členov expedície sa na ostrov Sicília, resp.  Volcano a Stromboli presunieme nočným trajektom  z Neapola, alebo po vlastnej osi trajektom z Villa san Giovanni alebo Regio di Calabria do sicílskeho prístavu Messina. Postupnosť navštívených vulkánov teda závisí od zvoleného spôsobu prepravy smerom na Sicíliu a späť.

Samotný vulkán na ostrove  Volcano je dostupný relatívne jednoducho po zaplatení poplatku za výstup.Po výstupe ku kráteru vulkánu trvajúcemu asi 45 minút, sa nám naskytne výnimočný pohľad do krátera čiastočne spiacej sopky.    

Že to príroda do budúcnosti s erupciou myslí vážne svedčí sýra unikajúca na mnohých miestach zo zeme ako odvetranie plynov hromadiacich sa v kráteri, resp. v hlbinách Zeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do samotného krátera je možné zostúpiť, aj keď teplota v niektorých častiach krátera sa veľakrát pohybuje v dosť vysokých číslach, ktoré podľa mojich vlastných skúseností nezvláda ani videotechnika.

Ostrov Stromboli je známy stále činným vulkánom rovnomenného názvu, na vrchol ktorého náročný výstup zvládlo asi sedem ľudí z celej skupiny, ktorí na ňom iba niekoľko metrov od krátera s vriacou lávou aj prenocovali. Práve nocľah na tomto činnom vulkáne je pre mňa dodnes jedným z najsilneších cestovateľských zážitkov.

V súčasnej dobe žiaľ výstup na vrchol tohto aktívneho vulkánu tak jednoducho možný nieje.

Posledným a pravdepodobne najznámejším vulkánom ktorý máme záujem vidieť, je Etna na Sicílii. Tento vulkán rovnako ako Stromboli nie je možné zdolať až priamo po kráter, pri ktorom máme fotografie z roku  1995. Stále ale výstup do bezpečnej zóny možný je a za zážitok stojí aj návšteva údolia  Vall del Bowe, ktoré je práve od erupcie v roku 1992 zaliate lávou a to vrátane celej dediny, ktorá v údolí bola.

Na vrchole vulkánu ETNA na Sicilii priamo pri kráteri sopky. Expediicia 1995.

 

Cesta po trase dlhej viac ako 5000 km bude síce atraktívna, no náročná, preto počítame s niekoľko dňovým oddychom pri mori a relaxom ako na ostrove Volcano, tak na ďalších miestach, ktoré nás cestou očaria a zaujmú.

Ak máte záujem pridať sa k expedícii, kľudne nás kontaktujte telefonicky alebo e-mailom na adrese:  chcemist@naexpediciu.sk. Radi poskytneme bližšie informácie a prediskutujeme nevyhnutné už teraz známe detaily expedície.

Nejedná sa o prvú našu cestu a priamo na cestovateľskom portáli www.naexpediciu.sk si môžete pozrieť reportáže z nami absolvovaných expedícií napr:  2X Donbas na Ukrajine, Náhorný Karabach, Kaukaz – Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko, Japonsko, Izrael – Jordánsko, Kazachstan, Irán – Perský záliv a desiatky ďalších.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign